"insanlık fazla büyütülüyor." -house m.d.

DCs Legends of Tomorrow

- 3. sezon 1. bölüm
Aruba-Con
Reklamı Geç


Çeviri Notları:
1. Tarih Yanılgısı = anakronizm: Değişik çağları birbirine karıştırma, bir olayın çağıyla ilgili yanılma; örneğin Fatih’in Papa’yla telefonla görüştürülmesi bir anakronizmdir.

2. Antik çağa ait bir ölçü birimi. 26 kg gümüş talent yaklaşık 11,500 Amerikan Dolarına karşılık geliyor.

3. Büyük Caesar'ın Hayaleti = Great Caesar's Ghost: Shakespeare'nin oyunu Julius Caesar'da Caesar'ın hayaleti Brutus'a (yani katillerinden biri) görünüyor. O zamanlarda Tanrı'nın adını boş yere ağza almak kaba sayıldığından "Tanrı aşkına" anlamına gelen şaşkınlık ifadesi yerine "Büyük Caesar'ın hayaleti adına" gibi bir şaşkınlık ifadesi kullanılmış. Dizide de Shakespeare'dan kalma bu ünlem ifadesine gönderme var.

4. Rubicon & Cisalpine Galya: Günümüzde İtanlya sınırlarında olan, zamanında ise Roma'nın bir eyaleti olan bölge. MÖ 49 yılında Caesar'ın orduları İtalya sınırındaki Rubicon nehrini geçerek Galya'yı fethediyorlar. Bu Roma'yı iç savaşa sürüklemiş bu iç savaş da Roma İmparatorluğunun kurulmasıyla sonuçlanmış. Daha sonraları "Rubicon'u geçmek"dönüşü olmayan yola girmek anlamında terminolojiye yerleşmiştir.

5. Moirolar: Three fates olarak geçenmitolojideki üç kız kardeş tanrıça. Yazgının bedenleşmiş halleri olduklarına inanılmış.

6. Martın Ortası: Ides of March: Roma takviminde Martın ortası/15 Mart'a denk gelen tarih Roma imparatorluğu için dönüm noktası çünkü bu tarihte Caesar dostları (sen de mi Brutus) tarafından öldürülüyor ve Roma iç savaşa sürükleniyor. Ancak bunun sonucunda da İmparatorluk kuruluyor.

7. Delta Nu Phi/Alfa Psi Gamma: Haklarında tam bilgi bulamasam da sanırım bir grup kadın toplulukları.

8. "Bazen bazı şeylerin içine sıçtığınızda daha güzel şeyler olur." Aslında burada da Roma tarihine gönderme yapmış oldu Efsaneler. Çünkü Caesar öldürülmeseydi ve İç Savaş Çıkmasaydı Roma İmparatorluğu kurulamayacaktı.

Bölüm çevirisi hakkında düşüncelerinizi çevirmenlerimizle paylaşın, çeviriyi değerlendirin.

DCs Legends of Tomorrow DCs Legends of Tomorrow Dizinin profil sayfasına git. Dizinin Facebook Fan Sayfası Fan sayfasına git.

/ Dizinin diğer bölümleri

Hata bildir!

Bölüm hakkında ne dediler?

Yorum yazmak için üye girişi yapmanız gerekiyor.

Popüler yorumlar (2)

- Yorumlar yükleniyor. Lütfen bekleyiniz...

Çeviri Değerlendirmeleri


  • Bu haftanın popüler dizileri
  • The Originals The Originals 5. sezon 8. bölüm
  • Animal Kingdom Animal Kingdom 3. sezon 3. bölüm
  • Colony Colony 3. sezon 7. bölüm
  • Six Six 2. sezon 4. bölüm